egy mobil robot építésének története

Robotkocsi

Robotkocsi

Féék!!! (2. rész)

hogy ne a fal adja a másikat

2019. szeptember 24. - dralisz82

Az előző részben bemutatottam az aktív fékezést. Időközben egy ultrahangos távolságérzékelő/szonár is felkerült az autó elejére, így most arról lesz szó, hogy hogyan is gyúrhatjuk össze ezt a két funkcionalitást egy vészfékaszisztensé. A motiváció már adott egy ideje, hogy ezt a funciót kifejlesszem, mert a rendezvényeken a közönség akaratlanul is gyakran vezette neki valaminek a kocsit.

A szonár

Az autó elejére egy standard(-nak nevezhető) HC-SR04 ultrahangos távolságérzékelőt szereltem fel.

robotkocsi_123_szonar.jpg

Ez úgy működik, hogy a "trigger" lábára adunk egy rövid impulzust, majd várjuk, hogy az "echo" lábon megjelenjen egy válasz-impulzus. Közben számoljuk az eltelt időt. A visszaérkező impulzust akkor küldi ki a szonár, ha a "trigger" jelünkre kibocsájtott ultrahangos hullám visszaverődik valahonnan és ez a visszhang visszaérkezik a szenzorba.

Tehát az eltelt idő arányos a szonár előtti szabad távolsággal. Innen már csak egy kis matematika és programozás kérdése az egész (szinte ugyanezt a kódot használtam fel). 

A szonár rögzítése

A rögzítéshez a már sokszor taglalt és bevált 3D nyomtatáshoz folyamodtam: TinkerCAD-ben megterveztem a tartót, amit egyszerűen bepattinthatok az autó elejére, majd gyorsan ki is nyomtattam.

robotkocsi_124_szonartarto_terv.png

robotkocsi_125_szonartarto.jpg robotkocsi_126_szonar.jpg

 

Vészfékezzünk

De előtte egy kis kitérő az előző részben felvezetett hibához: A szabályozást úgy lassítottam a káros remegések elkerülése érdekében, hogy léptettem egy számlálót a ciklusban, és amikor 5-tel osztható az értéke, csak akkor frissítettem a fékerőt. Ezzel nincs is gond addig, amíg az autó nem kap új forward vagy backward parancsot.

Ekkor ugyanis a motorvezérlő ciklus 5 lefutásából négyszer a motorerő értékét felülírja a haladáshoz szükséges motorerőt számító rész. Így az autó próbált "kitörni a ketrecből", mocorgott, néha, ha megfelelően rezonált a két algoritmus, akkor neki is lódult.

Ezt elkerülendő felhasználtam a fékezést jelző logikai változót, ami a fékezés teljes időtartama alatt jelzi, hogy jelenleg fékező üzemmódban vagyunk, és egy ezt felhasználó elágazás megakadályozza a fékerő felülírását. Na de a kódot egyszerűbb megérteni, mint magyarázni:

// 100 Hz control loop
while (true) {

  // brake persistence (needed to prevent altering braking power, as it is updated only in every 5th cycle)
  if(self->f_brake) {
    self->f_forward = false;
    self->f_backward = false;
  }

 

  // main drive control
  if(self->f_forward) {

    ...

  }

  ...

}

A teljes kód egyébként elérhető GitHubon: https://github.com/dralisz82/robotkocsi_OS

Most már tényleg vészfékezzünk

A szonár kezelését végző osztályt integráltam az autó szenzorkezelő alrendszerébe (részleteg a fenti GitHub linken láthatók), majd a motorvezérlő kódba integráltam magát a vészfékezést.

Felvettem új változókat és a konstruktort kiegészítettem az alábbi módon:

if(sensors != NULL) {
   this->odometry = sensors->getSensor("odo");
   this->frontSonar = sensors->getSensor("sonFront");
} else {
   this->odometry = NULL;
   this->frontSonar = NULL;
}

// black box data
unacknowledgedEmergencyBraking = false;
emergencyBrakingDistance = 0;
emergencyBrakingSpeed = 0;

 A motorvezérlő ciklus elejére pedig az alábbi kódrészlet került:

// 100 Hz control loop
while (true) {
  // emergency braking
  if((self->frontSonar->readValue() < 70 && self->odometry->readValue(Odometry::CurrentSpeed) > 250) ||
     (self->frontSonar->readValue() < 40 && self->odometry->readValue(Odometry::CurrentSpeed) > 200) ||
     (self->frontSonar->readValue() < 30 && self->odometry->readValue(Odometry::CurrentSpeed) > 0)) {
    self->f_forward = false;
    self->f_brake = true;
    self->lights->brakeLightOn();
    self->lights->hazardLightsOn();
    if(!self->unacknowledgedEmergencyBraking) {
      self->unacknowledgedEmergencyBraking = true;
      self->emergencyBrakingDistance = self->frontSonar->readValue();
      self->emergencyBrakingSpeed = self->odometry->readValue(Odometry::CurrentSpeed);
    }
  }

...

}

A kódrészlet három sebességtartományhoz három különböző trigger távolságot jelöl meg. Erre azért volt szükség, mert túl nagy határ lehetetlenné teszi a kissebességű manőverezést szűk helyen, túl kicsi határ pedig nem lenne elegendő (kisebb lenne, mint a féktáv) nagyobb sebességeknél.

A feltétel teljesülése esetén a "self->f_brake = true;" parancs lefutása után a korábban ismertetett módon zajlik a fékezés.

Fékezés után egy releaseBrake() hívással lehet "kiengedni a féket" (például a fék gombot megpöccinteni a távirányítón), ez után lehet újra mozgásra bírni az autót.

Maga a vészfékezés ilyen egyszerű. A többi sor pusztán diagnosztikai célokat szolgál. A fékezési adatokhoz getter függvényekkel lehet hozzáférni,  azokat a parancsértelmezőből, egy újabb parancs érkezése esetén íratom ki a Bluetoothos terminálra.

Tesztelés

Lássuk mindezt a gyakorlatban (először a videón, majd akár élőben is, az autó ugyanis, ahogyan az elmúlt években is, idén is megtekinthető lesz a Kutatók Éjszakáján, amihez a lenti videó egyúttal kedvcsinálóként is készült.

A bejegyzés trackback címe:

https://robotkocsi.blog.hu/api/trackback/id/tr2115080642

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása